Wierzytelności pracownika w postępowaniu upadłościowym - Lewandowski Kancelaria

Ogłoszenie upadłości pracodawcy bez wątpienia wpływa na sytuację jego pracowników. Zdarza się często, że pracownikom przysługuje niewypłacone zaległe wynagrodzenie lub roszczenia z innego tytułu. Syndyk wykonuje wszelkie obowiązki przewidziane przepisami o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż zaległości pracodawcy za okres ostatnich 3 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości, po dopełnieniu formalności zostaną uregulowane przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To samo dotyczy sytuacji, w której ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości. Przekazane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych środki nie wchodzą do masy upadłości ani nie mogą służyć zaspokojeniu innych wierzycieli niż uprawnieni do ich odbioru.

Ze względu na szczególną ochronę oraz aby zapewnić realizację praw pracowników należności ze stosunku pracy w toku postępowania upadłościowego nie wymagają przygotowania zgłoszenia wierzytelności. Należności z tego tytułu syndyk umieszcza na liście wierzytelności z urzędu. Oznacza to, że syndyk sporządzając listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym ? na podstawie ksiąg upadłego uznaje wierzytelności pracowników.

Jednak znacząca część pracowników ? dla własnego komfortu psychicznego oraz aby uniknąć ewentualnych błędów wynikających z ksiąg upadłego ? decyduje się na zgłoszenie swojej wierzytelności. Takie działanie może też ułatwić wychwycenie nieprawidłowości syndykowi.

Jak więc skutecznie i dobrze zgłosić wierzytelność?

Obecnie całość postępowania upadłościowego toczy się za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (dalej: KRZ).

Do założenia konta w KRZ niezbędne jest:

1) określenie nazwy użytkownika,

2)  określenie adresu poczty elektronicznej do powiadomień,

3)  określenia hasła oraz

4)  złożeniu podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego albo uwierzytelnieniu przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.

Pisma procesowe oraz dokumenty wnoszone za pośrednictwem Systemu KRZ należy podpisać w jeden z poniższych sposobów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo uwierzytelnić w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralność weryfikowanych danych w postaci elektronicznej, dostępny w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe.

Do pisma procesowego wnoszonego za pośrednictwem Systemu KRZ dołącza się załączniki w postaci elektronicznej. Skany dokumentów papierowych, które zostaną wprowadzone do Systemu KRZ przez pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej albo doradcą restrukturyzacyjnym stanowią poświadczony elektronicznie odpis dokumentu. Z kolei skany wprowadzone do Systemu KRZ przez inne podmioty stanowią elektroniczną kopię dokumentu.

W przypadku złożenia elektronicznej kopii dokumentu niezbędne jest złożenie w sądzie/kancelarii syndyka bez oczekiwania na wezwanie w terminie 3 dni od dnia wniesienia pisma oryginału dokumentu albo jego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem.

Niezależnie od powyższego ? pracownik ? może dokonać zgłoszenia swojej wierzytelności z pominięciem KRZ ? wysyłając je w formie pisemnej na adres kancelarii syndyka. Takie uprawnienia przyznają pracownikom przepisy prawa upadłościowego.

W zgłoszeniu wierzytelności (czy tym składanym przez KRZ czy z jego pominięciem) należy podać:

  • imię i nazwisko wierzyciela albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku ? inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację oraz firmę, pod którą działa wierzyciel będący przedsiębiorą, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz NIP, jeżeli wierzyciel ma taki numer,
  • określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej,
  • dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; jeżeli wierzytelność została uznana
    w spisie wierzytelności sporządzonym w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wystarczające jest powołanie się na tę okoliczność,
  • kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona,
  • zabezpieczenia związane z wierzytelnością,
  • w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu,
  • stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym,
  • numer rachunku bankowego wierzyciela, jeżeli wierzyciel posiada taki rachunek.

W systemie KRZ jest udostępniony specjalny formularz do zgłoszenia wierzytelności. Zgłoszenie w formie papierowej należy wykonać na podstawie formularza umieszonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W obu formularzach należy m.in. podać sygnaturę akt sprawy, nazwę upadłego oraz wskazać syndyka. Do zgłoszenia można dołączyć dokumenty potwierdzające istnienie danej wierzytelności ? np. kopię świadectwa pracy czy umowy o pracę.  Nie jest to jednak wymóg formalny. Zgłoszenie w formie papierowej przesyła się w dwóch egzemplarzach.

W razie dalszych pytań zachęcamy do kontaktu.

Alicja Dobosz-Jóźwik

Doradca restrukturyzacyjny

DANE KONTAKTOWEKancelaria Adwokata i Doradcy Restrukturyzacyjnego
Paweł Lewandowski
NIP: 521 349 45 95
ul. Ciechocińska 26, 02-924 Warszawa
ZNAJDŹ NAS Media społecznościowe
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us?
https://lewandowskikancelaria.pl/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright by Paweł Lewandowski. All rights reserved.
ul. Ciechocińska 26, 02-924 Warszawa, Sadyba.

Copyright by Paweł Lewandowski. All rights reserved. ul. Ciechocińska 26, 02-924 Warszawa, Sadyba.